Drobečková navigace

Úvod > Obec Sedletín > Zajímavosti

Zajímavosti

Sedletín a Veselá leží 7 km západně od Chotěboře v nadmořské výšce 568 m.n.m.

V severozápadní části katastru obce Sedletín se nachází část Přírodní rezervace „ Havranka“. Jedná se o komplex vlhkých luk a rákosin v údolí Jiříkovského potoka s výskytem některých vzácných druhů rostlin.

Na katastru našich obcí působí Pozemkový spolek ochránců přírody a ornitologů „Vysočina“. Tento spolek si v roce 2001 pronajal 9 ha obecních pozemků, na kterých vytvořil model hospodářsky využitelného lesa. Byly zde umístěny umělé dutiny ke zvýšení hnízdních možností doupního ptactva. Dále zde bylo vytvořeno několik jezírek, čímž by se měli zlepšit podmínky pro výskyt a rozmnožování živočichů vázaných na vodní a mokřadní stanoviště.

Okolí

Oklí

Vstupní branou do této lokality je skoro 4 metry vysoký do země zapuštěný kámen. Tato napodobenina keltského „Menhiru“ sem byla umístěna v roce 2002 a časem na ni snad bude umístěna tabulka o vzniku a účelu této lokality.

napodobenina keltského „Menhiru“

Při procházce v okolí našich vesnic naleznete mnoho koutů s krásnou přírodou a několik rybníků ukrytých v lesních porostech.

Okolí

Oklí

Okolí

Nepřehlédnutelnou dominantou obce Veselá je kopec „Vizáb“. Se svou výškou 599 m n/m je nejvyšší v širokém okolí. Za jasného počasí je z něho možno zahlédnout až vrcholky Krkonoš s nejvyšší horou Sněžkou. V roce 1997 zde byl vybudován společností „Eurotel“ 56 m vysoký vysílač. Tím se kopec ještě více zviditelnil ze širokého okolí.Je jen škoda, že se na vysílači neudělala rozhledna, což by jistě zatraktivnilo naše obce.

Okolí

 Také zde najdete několik křížů, pamětníků starých časů. Nejstarší z nich je pravděpodobně z roku 1833. Byl postaven zřejmě jako poděkování za to, že se našim obcím vyhnula morová epidemie v roce 1831. 

Okolí

Severní částí katastru obce Sedletín byla v roce 2002 uvedena do provozu část cyklotrasy číslo 4153. Tato cyklotrasa vede ze Štoků do Třemošnice a má délku 52 km. Příznivci cykloturistiky tak mají možnost navštívit naše vesnice při projížďce touto trasou.

V současné době je v tvorbě publikace o historii domů a jejich obyvatel našich obcí. Proto se na těchto stránkách obracíme ke všem, kdo by měl nějaké staré fotografie domů z Veselé nebo Sedletína, ať kontaktuje Obecní úřad, naše internetové stránky nebo tel. číslo 723 977 449. Veškeré materiály nám zapůjčené budou vráceny.