Drobečková navigace

Úvod > Události a akce > Události 2008

2008

Beseda s Havajským Ironmanem

V říjnu se konal na Havaji nejtěžší triatlonový závod světa Havajský Ironman. Poprvé se ho také zúčastnil rodák z Veselé Michal Šiška, který je po autohavárii upoután na invalidní vozík. Pro tento účel dostal v loňském roce od firmy FUTABA sponzorský dar, závodní formulku. Byla mu předána za přítomnosti pana prezidenta Václava Klause. Pak se již tvrdě připravoval na tento extremně těžký závod. Účast si vybojoval na kvalifikačním závodě v Belgii, kde skončil na druhém postupovém místě. Následovaly poslední přípravy na cestu. Pak již odlet na Havaj. Jenom cesta trvala 32 hodin, což bylo samo o sobě podle jeho slov k nevydržení. Vlastní závod proběhl 11. října od 7 hodin ráno. Skládá se z plavání na 3,8 km, 180 km na kole a 42 km běhu ( v Michalově případě jízda na speciální formulce). Celkový čas měl 13 hodin 57 minut a 32 sekund. Ve své kategorii byl na 7. místě. Ale hlavní úspěch je vůbec tento závod dokončit, což se napoprvé většině závodníků nepovede. V cíli na něj čekal věnec z orchidejí, který dostal od vítězky ženské kategorie, australanky Chrissie Wellington. Celkem závod podstoupilo 1 823 triatlonistů z celého světa. Závodí všichni dohromady, tedy zdraví i vozíčkáři najednou. Jelikož Michal Šiška je členem Sboru dobrovolných hasičů v Sedletíně-Veselé, rozhodli jsme se, že s ním uspořádáme besedu. Konala se v neděli 2. listopadu navečer v sále hospody. Michal si připravil povídání o přípravě a vlastním závodě, také promítnul film a fotky z Havaje. Celé povídaní trvalo asi hodinu, přišlo přes 40 posluchačů. Po besedě ještě odpovídal na všemožné dotazy ohledně cesty a vlastního závodu. Jelikož si všechno financuje z vlastních zdrojů a ze sponzorských darů, rozhodli hasiči ze Sedletína a Veselé, že mu přispějí finančním darem, který mu byl na této besedě předán. Takže jménem hasičů a všech občanů našich obcí gratuluji Michalovi k získání titulu Havajský Ironman a přeji mnoho dalších nejen sportovních úspěchů a děkujeme za velmi pěknou a poučnou besedu.

Posvícenský výlov

Letošní posvícenský výlov připadl na sobotu 18. října. Již týden předem se sítěmi zatáhnou rybníky ve Veselé a v Sedletíně na návsi. Odlovené ryby se přemístí do rybníka Rákosák v Sedletíně, kde proběhne hlavní posvícenský výlov. Ten začíná okolo 8 hodiny ranní.  Na hrázi se shromáždila spousta diváků. Po výlovu následuje roztřídění úlovků a pak prodej. Každý návštěvník si mohl koupit ryb co chtěl. Také o občerstvení bylo postaráno. Grilovalo se prase, smažili kapři a také o žízni nikdo nezůstal. Bylo velmi příjemné počasí, takže posvícenský výlov proběhl ku spokojenosti všech.

Rybářské závody

V letošním roce se tradiční rybářské závody na rybníku RÁKOSÁK v Sedletíně konaly již o prázdninách, a to v sobotu 23. srpna. Zahájení bylo o šesté hodině ranní. Presentovalo se 21 rybářů. Zachytat si přišli nejen místní, ale i několik rybářů ze širokého okolí. Bylo příjemné počasí, občerstvení dostatek a tak konec závodů byl vyhlášen až na půl druhé odpoledne. Vítězem se stal místní mladý rybář Jiří Paznocht, který měl celkovou délku úlovků 293 cm. K vítězství mu jistě pomohl i úlovek 80 cm úhoře. Jako hlavní cenu si odnesl živou husu, kterou si také musel chytit. Na druhém místě skončil také domácí rybář Lukáš Polívka, který nalovil celkem 268 cm. I třetí místo zůstalo v Sedletíně, obsadil ho pan Bohuslav Bárta s celkovou délkou úlovků 151 cm. Ale byli i závodníci, kterým za celou dobu soutěže nezabrala ani rybička. Každý zúčastněný rybář si odnesl nějakou věcnou cenu, kterou do soutěže věnovali pořadatelé závodů pan Kotlík a pan Benda. I po skončení rybolovu většina závodníků u rybníka zůstala a  diskutovalo se o letošních závodech. Snad se příští rok opět v Sedletíně na dalším ročníku Rybářských závodů všichni sejdeme.

Tradiční mariánská pouť

Mariánská pouť se u nás letos konala v neděli 6. července. Již v sobotu večer pořádali hasiči na parketě taneční zábavu. Hrála třebíčská skupina „BAGR“. Přišlo se bavit poměrně hodně lidí, kapela hrála samé známé písničky, taneční parket byl neustále zaplněn. Zábava končila kolem 2 hodiny ranní. Pořadatelé ještě v noci musely všechno uklidit, aby ráno nebyl po obci nepořádek.

V neděli ráno o 10. hodině se konala u kapličky mše svatá. Také zde se sešlo mnoho lidí, hrála zde Chotěbořská dechovka. Po skončení mše se návštěvníci rozešli k stánkům a nebo k pouťovým atrakcím. Byl zde velký a dva malé kolotoče, dva nafukovací hrady, houpačky a střelnice. Takže děti se dosyta vyřádily. Odpoledne se konal na parketě koncert Chotěbořské dechovky pod vedením pana Dlouhého. Velmi pěkně hrály, všechny lavičky byly obsazené. Navečer se již začalo i tančit. V 19 hodin byl koncert ukončen. Po celou dobu pouti bylo krásné počasí, každý se mohl po celý den  občerstvit v pohostinství u pana Stibůrka. Letošní pouť se vydařila.

Dětský den

Letos vyšel svátek dětí 1. červen na neděli, ideální den na oslavu. I v Sedletíně se dětský den konal. Pořádali ho místní ženy na novém hřišti. Po obědě přichystaly nářadí na soutěžní disciplíny. Kolem druhé hodiny se již začaly trousit první děti v doprovodu svých rodičů, aby vyzkoušely svoje dovednosti. Mohly si zasoutěžit v chůzi na chůdách, závodit v pytlích nebo vyzkoušet svou šikovnost v hodu míčkem na terč  a podobně. Po každé disciplíně následovala sladká odměna. Přišly snad všechny děti z Veselé a Sedletína, a i mnoho přespolních. Počasí se vydařilo, bylo až příliš horko, takže občerstvení přišlo vhod. Oslava svátku dětí se vydařila a příští rok se těšíme na shledanou při oslavě dnu dětí.

Fotbalový turnaj

V sobotu 28. června uspořádali pan Kotlík a pan Benda II. ročník fotbalového turnaje v Sedletíně na novém hřišti. Presentace probíhala od 7 hodin ráno, zapsalo se 8 týmů. Byly vylosovány dvě skupiny po 4 týmech, kde hrál každý s každým dvakrát 10 minut. Skupinu A vyhrál bez porážky Rankov, druhý Tis, třetí Vepříkov a čtvrtá byla Chotěboř Z. Skupinu B bez porážky Tepláci, druhý BETIS, třetí AC Matláci a čtvrtý Tis Hospoda. Po utkání ve skupinách se pokračovalo čtvrtfinálem. V něm Rankov podlehl Tisu Hospodě 0:6, AC Matláci přehráli Tis 6:0, Tepláci porazili Chotěboř Z 6:2 a BETIS vyhrál nad Vepříkovem 1:0. Vítězové postoupili do semifinále, poražení si to rozdali o 5. – 8. místo. V prvním semifinále porazil Tis Hospoda AC Matláci 2:0, ve druhém si BETIS poradil s týmem Tepláci 2:1. V zápase o třetí místo vyhráli Tepláci nad AC Matláci 4:1. Vyvrcholením bylo podvečerní finále mezi týmy BETIS a TIS Hospoda. Po dramatickém boji skončilo utkání remízou 1:1. O vítězi musely rozhodnout penalty. V těch prokázali větší um hráči BETISU a po zásluze vyhráli 4:1 na penalty. Nejlepším střelcem se stal Jan Miřátský ml. z týmu Tis Hospoda s 9 góly, druhý byl Novák z týmu Tepláci s 8 góly. Hlavní rozhodčí byl pan Boris Garaj, střídal ho pan Josef Jakšl. Na čarách asistovali Jan Ranecký a Jaroslav Moravec ml. Po celý den bylo krásné fotbalové počasí, přišlo se podívat okolo 50 diváků. Prodávalo se občerstvení a grilovalo prase. Celý turnaj měl vynikající atmosféru, mužstva předvedla pěkné fotbalové okamžiky. Takže příští rok na III. ročníku nashledanou.