Prezentace tvorby studentů vysokých výtvarných škol v ČR. Záměrem těchto aktivit je především zviditelnění mikroregionu Bystřicka a jeho genia loci. Nadregionální význam projetku spočívá v prohlubování navázaných kontaktů s vedením AVU a FaVU. Galerie se nachází v prostorách Pivnice u Musilů.
VíceHorní škola byla postavena v roce 1801, hrabětem Antonínem Belcredi, v horní části náměstí. V současné době je využívána ke kulturním účelům. V přízemí je umístěna stálá expozice "Život a dílo Jana Karafiáta", v prvním poschodí výstavní síň a Síň jimramovských rodáků s expozicí P. Karla Slavíčka, spiso- vatelů Mrštíkových a Jana Karafiáta. Před budovou je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1712.
VíceStálá výstava vychází z autorova pozůstalostního odkazu, který Horácká galerie spravuje ve svých sbírkách a který byl pro tento účel zrestaurován. Zahrnuje návrhy děl realizovaných v interiéru i exteriéru na řadě míst naší republiky i v zahraničí. Výstava ukazuje vývoj autorovy sochařské tvorby, jejíž tematické zaměření vždy reagovalo na aktuální dění své doby.
VíceStálá expozice regionálního sochařství a malířství 20. století V celém přízemí a několika místnostech 1. patra Horácké galerie byla v červnu letošního roku otevřena nová stálá expozice s názvem Proměny krajiny a tvaru, která v širokém záběru představuje plastiky a obrazy z vlastních sbírek. Svými díly jsou zastoupeni představitelé klasicistní linie českého sochařství – například sochaři Josef Mařatka, Vincenc Makovský, Karel Pokorný, Jan Štursa nebo malíři, kteří měli blízký vztah k regionu – Oldřich Blažíček, Rudolf Hanych, Josef Jambor, Bohdan Lacina, Bohumír Matal, Karel Němec a další.
VíceVýstava představuje v autentických prostorách starobrněnského opatství Mendela jako komplexní osobnost, která se nepohybovala jen v mezích šlechtitelství, ale v řadě dalších oborů. Prostor věnujeme i jeho společenské činnosti.
VíceAutorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově. Retrospektivní výstava volně navazuje na rozsáhlou výstavu Skleněný svět Jaroslava Svobody, která se uskutečnila letos v květnu v Bratislavě a Horácká galerie se na jejím vzniku podílela.
VíceStálá expozice historických hraček ze sbírek paní Milady Kollárové.
VíceVydejte se na cestu světem klasické hudby, která zrcadlí náš rozmanitý svět. Stejně jako se ve vodě odráží obraz krajiny, odráží se v hudbě lidská duše. Cyklus procházející hudebními staletími zahrnuje čtyři neopakovatelná vystoupení v krásných prostorách žďárského zámku s pátým koncertem jako dárek pro držitele abonmá.
Více