Drobečková navigace

Úvod > Události a akce > Události 2010

2010

  

 

 

Tradiční posvícení

Rok s rokem  se sešel a opět jsme měli v Sedletíně Svatohavelské posvícení. Letos připadl svátek svatého Havla přesně na sobotu. Jako tradičně se při posvícení lovil rybník RÁKOSÁK v Sedletíně. Od rána se rybáři brodili ve vypuštěném rybníce a saky lovili kapry a i jiné druhy ryb. Úlovek byl vskutku bohatý, kádě byly brzy naplněny pěknými rybami. Poté přistoupili hospodáři na zdejších rybnících k prodeji. Každý, kdo přišel, si vybral podle svého, někdo chtěl menšího, někdo většího kapra, někdo šupináče, někdo lysce. Po nákupu ryby si většinou každý na chvíli sedl a zakoupil si občerstvení nebo opékané prase. Tak pomalu plynulo posvícenské odpoledne ke svému konci. Škoda, že počasí letos moc nepřálo, jistě by přišlo posedět a podebatovat více lidí.

 

Rybářské závody.

Opět po roce se v Sedletíně konaly rybářské závody. Proběhly v sobotu 18. září na rybníku Rákosák. Zachytat si přišlo 23 přespolních i místních rybářů. Začátek byl stanoven na 6 hodinu ranní, každý rybář mohl mít jednu udici a jeden návazec. Jednomu závodníkovi ryba sebrala návnadu a i s udicí ji stáhla do rybníka. Závody byly ukončeny ve 2 hodiny odpoledne. Poté pořadatel závodů pan Kotlík vyhlásil výsledky. Letošní úlovky byly slabší. Zvítězil Josef Vošický z Bílku s celkovou délkou úlovků 192 cm. Na druhém místě skončil místní rybář Ondřej Polívka se 188 cm a třetí byl jeho bratr Lukáš Polívka se 118 cm. Vítěz si odnesl jako hlavní cenu živou husu. Každý z rybářů si nějakou cenu odnesl. Po celý den bylo hezké počasí, jen škoda, že ryby málo braly a bylo méně rybářských zážitků.

 

Dětský den

V neděli 25. července se konal na hřišti v Sedletíně dětský den. Původně měla akce proběhnout o týden dříve, ale kvůli nepřízni počasí se musel termín posunout. Místní ženy opět připravily pro děti různé soutěže a hry. Zajímavou disciplínou bylo oblékání oblečení na čas. Kdo na sebe za jednu minutu oblékl nejvíce částí oblečení, ten vyhrál. Některé děti po skončení časového limitu vypadaly jako chodící kuličky. Za každou splněnou disciplínu obdržely děti nějakou odměnu.

29. srpna organizátorky dětského dne uspořádaly rozloučení s prázdninami. Konalo se opět na hřišti. Byly připraveny různé soutěže, děti si mohly pod dozorem zkušeného myslivce zastřílet ze vzduchovky,  byla zde i ukázka cvičení psa. Na závěr odpoledne si děti u táboráku opekly špekáček.

 

 

SVĚCENÍ OBECNÍCH SYMBOLŮ

O pouťové neděli 4. července se v Sedletíně konala velká slavnost. Proběhlo zde slavnostní svěcení obecních symbolů, znaku a vlajky. Vše bylo zahájeno v 10 hodin řazením průvodu ve Veselé u vyzdobeného křížku. V čele průvodu šla dechová kapela pana Dlouhého z Chotěboře, následoval velitel hasičské jednotky pan Stibůrek st. Za ním nesli prapor obce vlajkonoši pan Praisler a pan Stibůrek ml., s nimi šel i pan Staněk, který nesl stuhu. Za nimi byl nesen znak obce v rukách pana Pavlasa a pana Jakšla. Po nich šla ve formaci hasičská jednotka. V závěru průvodu šli občané Veselé a Sedletína.

Za řízného pochodu dechové hudby se průvod vydal Veselou směrem k sedletínské kapličce. Zde již čekalo značné množství lidí. Průvod se zde rozdělil, hasičská jednotka se zařadila na určené místo vedle kaple, nosiči vlajky, stuhy a znaku se postavili vedle vchodu do kaple. Pak byla zahájena mše svatá, při které pan vikář z Havlíčkova Brodu obecní symboly posvětil. Před mší ještě přednesl projev starosta obce pan Ledvinka, ve kterém připomněl historii obce a vysvětlil, co značí symboly na naší vlajce a znaku. Po skončení mše byly znak  a vlajka vystaveny u kaple. Hrála zde dechová hudba a ve stánku si každý mohl zakoupit upomínkové předměty se symboly obce, keramický hrníček, skleněný půllitr, odznáček, svítící klíčenku a publikaci Památníky našich obcí. Odpoledne byly symboly obce přeneseny na parket, kde pokračoval koncert dechové hudby až do 17 hodin. Celá slavnost byla ukončena večerní taneční zábavou na parketě. Slavnostní svěcení obecních symbolů proběhlo za velmi pěkného počasí. Celou akci finančně podpořil kraj Vysočina.

     

Fotbalový turnaj

V sobotu 26. června pořádali pan Benda a pan Kotlík IV. ročník fotbalového turnaje na hřišti v Sedletíně. Zahrát si přijelo 8 týmů, které byly rozlosovány do dvou skupin. V A skupině zvítězil tým TIS HOSPODA, druzí byli TEPLÁCI, třetí VE JMÉNU PIVA a čtvrtý VEPŘÍKOV. V B skupině vyhrál RANKOV, druzí ZAMOTANÝ TOPENÍ, třetí TIS a čtvrtý BETIS.  V odpoledním I. semifinále vyhrál TIS HOSPODA nad ZAMOTANÝM TOPENÍM 5:2, VE II. semifinále zdolali TEPLÁCI RANKOV 2:1. Pak pokračovaly zápasy o umístění. V podvečerním finále podlehli loňští vítězové TEPLÁCI týmu TIS HOSPODA. Konečné pořadí IV. ročníku je následující:

1.    místo                  TIS HOSPODA

2.    místo                  TEPLÁCI

3.    místo                  RANKOV

4.    místo                  ZAMOTANÝ TOPENÍ

5.    místo                  VE JMÉNU PIVA

6.    místo                  TIS

7.    místo                  BETIS

8.    místo                  VEPŘÍKOV   

Celý turnaj odpískal rozhodčí pan Boris Garaj. Přišlo se podívat asi 50 lidí, bylo pěkné fotbalové počasí. Po celý den se prodávalo občerstvení a grilovalo prase. Každý tým si odvezl věcné ceny, první tři pěkné poháry.

 

  

Dětský karneval

Na poslední únorovou neděli připravily ženy v Sedletíně pro děti karneval. Den předem vyzdobily sál místní hospody a připravily vše potřebné. V neděli po obědě se již začaly po obci objevovat první tajemné bytosti, které mířily do sálu na karneval. A sešlo se jich opravdu hodně. Od čarodějnic a princezen až po vojáky a loupežníky. A všichni se dosyta vyřádily při různých soutěžích a hrách, které pořadatelky připravily. V tanci a dovádění jim vyhrávala reprodukovaná hudba. Ke konci ještě proběhlo vyhlášení tomboly. Takže k večeru se všichni spokojeně rozešli do svých domovů a těší na oslavu dětského dne, který proběhne začátkem června.